Skočiť na hlavný obsah

Balet privíta skvelých hostí z Česka

Balet Štátneho divadla Košice privíta na začiatku mája ďalších skvelých hostí. Šéf baletu Divadla J. K.Tyla v Plzni, choreograf Jiří Pokorný bude viesť tanečníkov košického baletu na baletných cvičeniach a tréningoch, ale aj skúškach predstavení z repertoáru baletu. Spolu s ním pricestuje do Košíc aj jeho syn Kristián, ktorý sa vo štvrtok 4. mája predstaví v postave Tadzia v repríze predstavenia Smrť v Benátkach.

Dlhoročný sólista Národného divadla v Prahe, šéf baletu Divadla J. K .Tyla v Plzni, choreograf Jiří Pokorný, vyrastal v Nemecku v divadelnom prostredí. Jeho otec bol šéfom baletu a matka tanečnicou a muzikálovou herečkou. Je absolventom Štátneho tanečného konzervatória v Prahe a stáže v Tanzakademie v Kolíne nad Rýnom. Počas svojej profesionálnej kariéry sa vypracoval na špičkového sólistu Národného divadla v Prahe, v ktorom v rokoch 1992 až 2003 interpretoval hlavné postavy v klasických (Princ v Labuťom jazere, Spiacej krásavici aj Luskáčikovi, Basil v Donovi Quijotovi, Albert v Giselle, Merkucio v Romeovi a Júlii, Lucenzio v Skrotení zlej ženy) aj súčasných baletných predstaveniach (stvárnil Dona Josého v Carmen, tancoval v tituloch Mauglí, Sphinx, Návrat do neznámej zeme, Poľná omša, Dieťa a kúzla, či Jardi Tancat. Získal viacero ocenení - 3.cenu na Celoštátnej baletnej súťaži v roku 1990, Cenu Českého literárneho fondu za roli Johannesa Friedemanna v roku 1993, je držiteľom ceny Philip Morris Ballet Flower Award pre najlepšieho tanečníka v obore klasický tanec v Českej republike v roku 1994, bol niekoľkokrát nominovaný na prestížnu Cenu Thálie, ktorú získal za rolu Jesenina v balete Isadora Duncan (1998), za rolu Normana Batese v baletnom dvoj večere Malý pan Friedemann / Psycho (2000). Jeho úspešné pôsobenie v baletnom svete zavŕšila ponuka z Divadla J. K. Tyla v Plzni, v ktorom od roku 2003 pôsobí ako šéf baletu. V minulom roku sa stal držiteľom Čestnej plakety mesta Plzeň za rozvoj kultúry. Choreografii sa venuje nielen v operách (Knieža Igor, Aida, Čarovná flauta, Boris Godunov, Eugen Onegin, Jej pastorkyňa, La Gioconda, Sedliacka česťr/Komedianti, Rusalka), muzikáloch ( Spievanie v daždi, Carousel, Rose Marie, Balada pre banditu), činohrách ( Gazdina róba, Hamlet, Búrka, Jakub Jan Ryba), ale vytvoril aj celý rad celovečerných baletných predstavení ako Macbeth, Coppélia, Faust, Nebezpečné známosti, Kráska a zviera, Popoluška či Spartakus). Je aj členom Tanečného združenia ČR a organizátorom medzinárodných choreografických a baletných súťaží. Počas svojej tanečnej aj choreografickej kariéry hosťoval v Japonsku, na Taiwane, v Nemecku, Švajčiarsku, Taliansku, Francúzsku, Holandsku, Rakúsku, Fínsku, Egypte, pôsobil aj v Alvin Ailey American Dance Theatre v New Yorku.

Jeho syn Kristián Pokorný je výraznou osobnosťou nastupujúcej baletnej generácie v Čechách. Baletné gény dostal do vienka nielen od otca, ale aj od matky, ktorá bola primabalerínou Národného divadla v Prahe. Rodák z Prahy (1999) v súčasnosti študuje na pražskom Tanečnom konzervatóriu pod vedením Jiřího Horáka, Pavla Ždichynce a Jaroslava Slavického. Od útleho veku sa aktívne venoval umeniu v rôznych umeleckých smeroch . Je úspešným moderátorom, ako spevák získal ocenenie na súťaži v Karlových Varoch a ako tanečník stepu sa prebojoval až do finále na prestížnej súťaži v nemeckom Lipsku. Ako tanečník baletu absolvoval Masterclasses Darii Klimentové v Prahe a majstrovské kurzy v rakúskom Linzi. V roku 2015 získal na jubilejnom 5. ročníku Medzinárodnej baletnej súťaže v Plzni ako jeden z najmladších účastníkov súťaže vynikajúce 3. miesto. Svoj všestranný talent a muzikálnosť uplatňuje ako hosť v muzikáli Johanka z Arku, baletoch Luskáčik a Romeo a Júlia. V roku 2015 naštudoval postavu Tadzia v balete Smrť v Benátkach, ktorý s baletom plzeňského Divadla J. K. Tyla naštudoval umelecký šéf košického baletu, režisér a choreograf Ondrej Šoth.