Skočiť na hlavný obsah

Ondrej Šoth

23.1.1960, Bardejov

Vzdelanie

  • Konzervatórium Košice, klasický tanec, pedagóg: Andrej Halász (1975 – 1979)
  • Vysoká škola múzických umení v Bratislave, choreografia a réžia tanca, pedagóg: prof. Štefan Nosáľ (1979 – 1983) - titul: Mgr. art.
  • Vysoká škola múzických umení v Bratislave, Hudobná fakulta (2009) - titul: ArtD.

 Profesionálne skúsenosti

  • Pražský komorní balet P. Šmoka, ČR – choreograf
  • VUS ZVO Tábor , ČR – šéf baletu a choreograf
  • Národní divadlo Praha, ČR – choreograf
  • Laterna Magika, ČR – choreograf
  • Divadelná fakulta VŠMU – pedagóg
  • Slovenské národné divadlo – choreograf
  • Slovenský ľudový umelecký kolektív – choreograf
  • Vysoká škola múzických umení – pedagóg
  • AMU Praha, katedra Ctibora Turbu, ČR – pedagóg
  • Konzervatórium Praha, ČR – pedagóg
  • Arts concerts Mníchov, SRN - choreograf
  • Mestské divadlo Ústí nad Labem, ČR – šéf baletu
  • Pražský komorní balet P. Šmoka, ČR – choreograf
  • Štátne divadlo Košice – šéf baletu
  • Slovenské národné divadlo, Bratislava – generálny riaditeľ 

Choreografická činnosť

1983
C. Orff: Carmina burana – Štátne divadlo Košice
1984
Szelepcsényi: Tri horehronské – Pražský komorní balet P. Šmoka
1985
V. Godár: Orbis Pictus – Národní divadlo Praha, Laterna Magika
1988
G. Verdi: Requiem – Slovenské národné divadlo
1989
C. Orff: Carmina burana – Národní divadlo Praha
1990
M. Pavlíček: Zvláštna radosť žiť – Slovenské národné divadlo
1992
F. Kafka: Svetlo v tme – Slovenské národné divadlo
1994
C. Orff: Carmina burana – Mestské divadlo Ústí nad Labem
1995
V. Godár: Sonáta pre husle a klavír – Pražský komorní balet P. Šmoka
G. Verdi: Requiem – Mestské divadlo Ústí nad Labem
C. Orff: Carmina burana – SRN – open air opera, Mníchov
P. I. Čajkovskij: Rómeo a Júlia + turné: Viedeň, Salzburg, Frankfurt, Stuttgart, Hamburg, Štrasburg, Düsseldorf, Rio de Janeiro, Sao Paolo, Madrid, Barcelona
1996
P. I. Čajkovskij: Rómeo a Júlia – Mestské divadlo Ústí nad Labem
1997
R. Ščedrin, Deep Forrest: Carmen – Mestské divadlo Ústí nad Labem
1998
G. Mahler: Pieseň o mŕtvych deťoch – Rakúsko – Salzburg
G. Mahler: Akosi som sa svetu vytratil – Kanada – Toronto SRN – Štátna opera Hamburg
Ezio: Baroková opera – Divadlo Bayreuth
1999
C. Orff: Carmina burana – Slovenské národné divadlo, Bratislava
G. Verdi: Requiem – Slovenské národné divadlo, Bratislava
G. Mahler: Adagietto – Slovenské národné divadlo, Bratislava
2000 – 2010
G. Kancheli: Svetlý žiaľ – Štátne divadlo Košice
R. Ščedrin, Deep Forrest: Carmen – Štátne divadlo Košice Ateliér – Štátne divadlo Košice
P. I. Čajkovskij: Rómeo a Júlia – Štátne divadlo Košice
G. Mahler: Akosi som sa svetu vytratil – Štátne divadlo Košice
M. Pavlíček: Zvláštna radosť žiť II – Štátne divadlo Košice
G. F. Händel, W. A. Mozart, G. Rossini, P. Mascagni, F. M. Bartholdy: Stmívaníčko – Štátne divadlo Košice
M. Ravel: Bolero – Štátne divadlo Košice
A. de Saint-Exupéry – Michal Pavlíček: Malý princ – Štátne divadlo Košice
S. V. Rachmaninov: Memories for Šmok – Štátne divadlo Košice
E I. Stravinskij: Svätenie jari – Štátne divadlo Košice
C. Orff: Carmina burana – Štátne divadlo Košice
P. I. Čajkovskij: Labutie jazero – Štátne divadlo Košice
W. Shakespeare: Rómeo a Júlia – Štátne divadlo Košice
P. I. Čajkovskij: Luskáčik – Štátne divadlo Košice
O. Šoth: Svadba podľa Figara (Mozarta) – Štátne divadlo Košice
M. Kocáb: Odysseus – Štátne divadlo Košice
R. Wagner, TATAKU, KODO: Tristan a Izolda – Štátne divadlo Košice
A. Ch. Adam: Giselle – Štátne divadlo Košice
M. Novinski: M. R. Štefánik – Štátne divadlo Košice
ĽH Železiar: Jánošík – Štátne divadlo Košice
CH. Adam, J. Kubánka, O. Šoth: Giselle - SND Bratislava
Saint - Exupery, M.Pavlíček: Malý princ - SND Bratislava
M. Kocáb: Odysseus - SND Bratislava
S. Rachmaninov, G. Bizet, R. Ščedrin: Carmen - Opera Krakow
A. Harvan, O. Šoth: Doktor Jajbolí - – Štátne divadlo Košice
P. I. Čajkovskij: Spiaca krásavica– Štátne divadlo Košice
Rigolleto - ŠD Košice
Medea - Tokyo

Pedagogická činnosť:

  • Sándor Márai - balet ŠD Košice – EHMK 2013
  • Nočna skúška - príprava na muzikál - balet ŠD Košice
  • Smrť v Benátkach -balet ŠD Košice
  • Smrť v Benátkach - balet divadla Plzeň
  • Divadelná fakulta VŠMU Bratislava
  • Akademie múzických umění, katedra C. Turbu
  • Konzervatórium Praha
  • Vysoká škola herecká Krakow – Poľsko
  • Kráľovské konzervatórium Liège – Belgicko
  • Akadémia umenia, Paríž – Francúzsko
  • Konzervatórium Košice
  • Technická univerzita Košice - Katedra umenia
  • Univerzita Umenia - Istanbul
  • Univerzita tanečného umenia - Osaka

Stáže

  • 1981 – Praha – Medzinárodný kurz pantomímy L. Fialku
  • 1981 – Francúzsko – Paríž – Medzinárodný kurz pantomímy M. Marceau
  • 1987 – India – Bharathanathyam
  • 1988 – Japonsko – Tokio, Osaka
  • 1990 – USA – Durham
  • 1991 – Francúzsko – Paríž, Avignon, Marseille

Divadelná spolupráca

1981
K. Čapek: Zo života hmyzu – Nová scéna Bratislava
1981
J. B. Thomas: Charleyho teta (r: V. Benko) – Divadlo Jonáša Záborského Prešov
1984
A. P. Čechov: Tri sestry (r: Ľ. Vajdička) – Slovenské národné divadlo
1985
F. Švantner: Nevesta hôľ (r. R. Polák) – Divadlo SNP Martin
1986
Euripidés: Médeia (r: Ľ. Vajdička) – Slovenské národné divadlo
Thyl Eulenspiegel (r. R. Polák) – Divadlo SNP Martin
W. Shakespeare: Richard III. (r. M. Pietor) – Slovenské národné divadlo
M. Kocáb: Odysseus (J. Kučera, E. Schorm) – Laterna Magika
1987
Maniere Teatrali (r. J. Bendárik) – Komorná opera Bratislava
Cavevala (r. J. Krofta) – DRAK Hradec Králové
1988
A. Jarry: Kráľ Ubu (r. J. Bednárik) – Divadlo A. Bagara Nitra
Výlety p. Broučka na měsíc (r. L. Štross) – Národní divadlo Praha
1991
W. Shakespeare: Romeo a Júlia (r. R. Polák) – Slovenské národné divadlo
1992
G. Verdi: La traviata (r. M. Chudovský) – Slovenské národné divadlo
Kazimír a Karolína (r. J. Nvota) – Divadlo KORZO Bratislava
1995
J. Kraus: Nahniličko – Divadlo Na zábradlí Praha
J. Topol: Hodina lásky (r. O. Pavelka) – Divadlo Rubín Praha
E. Kálmán: Čardášová princezná – Mestské divadlo Ústí nad Labem
B. Smetana: Tajemství – Mestské divadlo Ústí nad Labem
1996
G. Verdi: Maškarný bál (réžia opery) – Mestské divadlo Ústí nad Labem
2003
B. Smetana: Predaná nevesta (r: B. Hončarivová) – Štátne divadlo Košice
2004
L. Minkus: Don Quijote – Štátne divadlo Košice
2005
J. B. Thomas: Charleyho teta (r: M. Kákoš) – Štátne divadlo Košice
2007
Ch. Gounod: Faust a Margaréta (r: Z. Troška) – Štátne divadlo Košice
2009
G. Donizetti: Lucia di Lammermoor (r: M. Chudovský) – Štátne divadlo Košice
2009
P. I. Čajkovskij: Onegin (r: O. Kapanina) – Štátne divadlo Košice

Filmová spolupráca

  • 1984 – J. Jakubisko: Perinbaba
  • 1987 – P. Weigl: Romeo a Julie na vsi (filmová opera)
  • 1994 – P. Monie: Gitanes – Francúzsko
  • 1996 – K. Russel: Open to hard – USA (Metro-Goldwyn-Meyer) (O. Mutti, R. de Niro, C. Denevue)

Ocenenia

  • 1992 – Hlavná cena Československej tanečnej tvorby za choreografiu a réžiu inscenácie F. Kafku Svetlo v tme
  • 2003 – Cena Slovenského literárneho fondu za predstavenia Zvláštna radosť žiť II
  • 2005 – Cena World Ballet Stars
  • 2005 – Cena World Ballet Stars – Choreography
  • 2006 – Výročná cena Literárneho fondu v oblasti divadla
  • 2007 – DOSKY 2006/2007 za réžiu a choreografiu baletu Svadba podľa Figara (Mozarta)
  • 2008 – Cena ministra kultúry SR za rok 2007 za významný príspevok k zviditeľneniu tanečného umenia v SR
  • 2008 – Cena ministra kultúry SR za rok 2007 za réžiu a choreografiu baletu Svadba podľa Figara (Mozarta)
  • 2010 – Krištáľové krídlo v oblasti divadla a audiovizuálneho umenia za multimediálne tanečné divadlo M. R. Štefánik
  • 2011 - cena Humanitas F. Martinenga
  • 2011 - cena Kenetha A. Pushkina
  • 2013 - Výročná cena Literárneho fondu - Spiaca krásavica
  • 2014 - Výročná cena Literárneho fondu - Smrť v Benátkach
  • 2015 - Výročná cena Literárneho fondu – Nočná skúška – príprava na muzikál